Dergi seçimi ipuçları

Bir makalenin kabülü için doğru dergi seçimi çok önemlidir. Editörlerin önlerine gelen bir makalede değerlendirdikleri ilk konu dergilerinin bu makale için doğru yer olup olmadığıdır. Yanlış dergilere göndereceğiniz makaleler değerlendirme sürecine bile alınmadan reddedilecektir.

Onca emek verdiğiniz makaleniz için doğru dergiyi nasıl bulursunuz? Tabi ki ben bu konuda uzman değilim ama kendi yöntemlerimden bahsetmek istiyorum.

Önce çalışmanız için uygun düşen anahtar kelimeleri bulun. Mesela E vitaminin siklosporin nefrotoksistesi üzerine olan etkisini araştırdı iseniz, muhtemel anahtar kelimeleriniz “E vitamini”, “siklosporin”, “nefrotoksisite” dir. Buraya çalışmanızın türünü ve çalıştığınız parametreleride ekleyebilirsiniz. Mesela “oksidatif stres”, “deneysel çalışma”, “sıçan”. Bu anahtar kelimeleri Pubmed‘de arama bölümüne girin. Arama sonucunda sizin makalenize benzer makaleler listelenecektir. Bu makaleleri yayınlayan dergiler sizin makaleniz için de uygun olacaktır.

Bazen dergiler yıllar içinde yayın politikalarını değiştirirler. Beş yıl önce yayınladıkları konularla artık çok fazla ilgilenmiyor olabilirler. Bu nedenle son beş yıl içinde yapılan yayınları dikkate alın. Gözünüze kestirdiğiniz bir dergi mutlaka olacaktır. Pubmed birçok derginin internet adresine ya da makaleye doğrudan bağlantı (link) veriyor olsa da bazı dergilerin internet adresini bulmak için arama motorlarını kullanmanız gerekebilir. Tıp alanında yayın yapan 3500’den fazla derginin internet adresini şu bağlantı ile bulabilirsiniz.

Derginin internet sayfasında derginin amaçlarını mutlaka okuyunuz. Dergi burada yayınlayacağı bazen de yayınlamayacağı konuları belirtir. Bazı dergiler sadece klinik çalışmaları bazıları sadece deneysel çalışmaları yayınlar. Bu nedenle son kararınızı vermeden önce yazınızın türü ve içeriği ile derginin uyuştuğundan emin olun. Yeterli izlenim edinemedi iseniz yazarlar için talimatlar (Author instructions) bölümüne bakabilirsiniz.

Bütün bunlardan sonra aklınızda soru işaretleri varsa ve makalenizin o dergide vakit kaybetmesini istemiyorsanız, editöre makalenizin amacından, öneminden ve sonuçlarınızdan kısaca bahseden bir e-posta gönderebilirsiniz. Editör makalenizle ilgilenip ilgilenmediğini belirten bir cevap yazacaktır. Bazen editörler makaleniz için uygun dergi isimleri de önerebiliyor.

Doçentlik için yayın kriterlerinin değişmesi ile makalenizin yayınlandığı derginin Science Citation Index (SCI) ya da Science Citation Index Expanded (SCI-E) ‘da listelenip listelenmemesi önem kazandı. SCI-E’de yaklaşık 7000 dergi var. Bu dergiler arasında makalenizi yayınlayacak bir dergi mutlaka bulacaksınızdır. Bu nedenle SCI ya da SCI-E’de listelenmeyen bir dergiye makalenizi göndermenizi hiç tavsiye etmem. SCI listesinde bir dergi aramak için buraya, SCI-E listesinde aramak için şuraya bakabilirsiniz.

TÜBİTAK’tan bilimsel yayın teşviği almak istiyorsanız göndereceğiniz derginin TÜBİTAK dergi listesine göre hangi sınıfa girdiği önemlidir. TÜBİTAK A sınıfı dergilerde yayınlanan orijinal makaleler için 1200 TL, B sınıfı için 800 TL, C sınıfı için 400 TL veriyor. Bu miktarlar fen bilimleri alanindaki calismalar icin gecerli. eger sosyal bilimler alaninda calisiyorsanin daha sanslisiniz cunku tesvik miktarlari 2 katina cikiyor. Ancak ödül yazar sayısına bölündüğünde kişi başına 100 TL’nin altında bir miktar düşerse TÜBİTAK makale için teşvik ödemiyor. Yani para alabilmek için A sınıfı dergide yayınlanan bir makalede en fazla 12 yazar, B sınıfı için 8 yazar, C sınıfı için 4 yazar olmalı. Bir derginin TÜBİTAK sınıfını öğrenmek için buraya bakabilirsiniz.

 

18 thoughts on “Dergi seçimi ipuçları

 1. pelin

  çok teşekkür ederim gayet iyi ve yararlı bilgiler vermişsiniz elinize sağlık

 2. mehmet akman

  Gerçekten çok yararlı bilgi ve linkler vermişsiniz. Pek çok akademisyen bu konularda bilgi sahibi olsa da kısa sürede bu bilgiler elinin altında olmuyor. Teşekkürler güzel bir hizmet.

 3. Gümüş Funda GÖKÇE

  Gerekli bilgileri o kadar net vermişsiniz ki….sizlere gerçekten sonsuz teşekkürlerimi sunarım.Sevgi ve saygılarımla…

  Yrd.Doç.Dr.Gümüş Funda GÖKÇE

 4. admin

  @Pelin

  Yorumuzunu icin tesekkur ederim.

 5. admin

  @Mehmet Akman

  Bilgilerin isinize yaramasina sevindim. Tesekkur ederim.

 6. admin

  @Yrd.Doç.Dr.Gümüş Funda GÖKÇE

  Yazimi okudugunuz icin ben tesekkur ederim. Siz de makale yazma surecinde edindiginiz tecrubeleri burada paylasabilirsiniz. Tesekurler.

 7. BURCU ALTAN

  çok teşekkürler . verdiğiniz bilgiler çok faydalı oldu. emeğinize sağlık.

 8. Merhaba

  Ben, İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümü yüksek lisans programı öğrencisiyim.
  Öncelikle verdiğiniz bilgilerin çok faydalı olduğunu gördüm ve bunun için teşekkür ederim.

  Şimdiden ilgim yüksek olduğundan araştırmalar yapıyorum.
  Ancak merak ettiğim bir konu var. Uluslararası bir yayın yapmak için akademik personel olmak gerekli midir? Yoksa bir yüksek lisans öğrencisi, araştırma görevlisi olmasa da yayın yapabilir mi? Yayının gönderildiği dergi, yayını gönderenin ünvanına çok dikkat ediyor mu?

  Şimdiden teşekkürler.
  İyi çalışmalar.

 9. Editör

  @Emre Akadal

  Yayın yapmak için akademik personel olmak gerekmez. Editörler yazıyı gönderenin ünvanından çok içeriğine önem verirler. Ancak alanında tanınan bir hoca ile birlikte yapılan çalışmaların kabul edilme şansı daha yüksektir. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 10. Murat

  değerli bilgileriniz için çok teşekkürler. faydalı oldu.
  Dr. Murat Demirtaş

 11. deniz

  çok teşekkürler, nereden başlamam ve ne yapmam gerektiği gibi soruların cevaplarını alabildim

 12. nubar

  cok tesekkurler. cok iyi yardimci oldunuz.

 13. sermin

  çok yararlı bilgiler vermişsiniz, teşekkürler…
  bir sorum olacak, tübitak bilimsel yayın teşviğinden faydalanmak için onların listesindeki dergilerde yayınlatmanın dışında başka şart var mıdır? tekrar teşekkürler…

 14. Editör

  TÜBİTAK listesindeki dergilerde yazınız çıkınca online başvuruda bulunup yayın teşviğini alabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için http://www.ulakbim.gov.tr/cabim/ubyt/

 15. ozan

  merhaba
  Tıp da cerrahi bir branştayım ve elimde bir makalem var. Uygun olduğuna inandığım ve yazıyı göndereceğim derginin index açıklamasında SCI-E ve Social sciences citation index yazıyor. Yazımı bu dergiye yollarsam doçentlik kriterlerine uygun olmayan bir dergi seçimi mi olur? Social sciences citation index olmasının ileride cerrahi braşta doçentlik başvurusunda geçerliliği olur mu? Selamlar.

 16. Kimyager

  Yararlı bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler,
  Emeğinize sağlık…

 17. bilimsel dergilerin hangi gruba girdiği ile ilgili tam bir bilgi almak istiyorum. buradan yönlendirilince tubitak sayfasından açılan excel dosyasından anlayamadım. teşekkürler.

  • Gunalp Uzun

   TÜBİTAK eskiden dergileri A,B,C olarak sınıflandırıyordu. Ancak son iki yıldır bu sistemden vazgeçti. 2012 ve daha eski yılların dergi listelerine bakarsanız, onlarda A,B,C sınıflaması olduğunu görebilirsiniz. iyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>