Dergi seçimi ipuçları

Bir makalenin kabülü için doğru dergi seçimi çok önemlidir. Editörlerin önlerine gelen bir makalede değerlendirdikleri ilk konu dergilerinin bu makale için doğru yer olup olmadığıdır. Yanlış dergilere göndereceğiniz makaleler değerlendirme sürecine bile alınmadan reddedilecektir.

Onca emek verdiğiniz makaleniz için doğru dergiyi nasıl bulursunuz? Tabi ki ben bu konuda uzman değilim ama kendi yöntemlerimden bahsetmek istiyorum.

Önce çalışmanız için uygun düşen anahtar kelimeleri bulun. Mesela E vitaminin siklosporin nefrotoksistesi üzerine olan etkisini araştırdı iseniz, muhtemel anahtar kelimeleriniz “E vitamini”, “siklosporin”, “nefrotoksisite” dir. Buraya çalışmanızın türünü ve çalıştığınız parametreleride ekleyebilirsiniz. Mesela “oksidatif stres”, “deneysel çalışma”, “sıçan”. Bu anahtar kelimeleri Pubmed‘de arama bölümüne girin. Arama sonucunda sizin makalenize benzer makaleler listelenecektir. Bu makaleleri yayınlayan dergiler sizin makaleniz için de uygun olacaktır.

Bazen dergiler yıllar içinde yayın politikalarını değiştirirler. Beş yıl önce yayınladıkları konularla artık çok fazla ilgilenmiyor olabilirler. Bu nedenle son beş yıl içinde yapılan yayınları dikkate alın. Gözünüze kestirdiğiniz bir dergi mutlaka olacaktır. Pubmed birçok derginin internet adresine ya da makaleye doğrudan bağlantı (link) veriyor olsa da bazı dergilerin internet adresini bulmak için arama motorlarını kullanmanız gerekebilir. Tıp alanında yayın yapan 3500′den fazla derginin internet adresini şu bağlantı ile bulabilirsiniz.

Derginin internet sayfasında derginin amaçlarını mutlaka okuyunuz. Dergi burada yayınlayacağı bazen de yayınlamayacağı konuları belirtir. Bazı dergiler sadece klinik çalışmaları bazıları sadece deneysel çalışmaları yayınlar. Bu nedenle son kararınızı vermeden önce yazınızın türü ve içeriği ile derginin uyuştuğundan emin olun. Yeterli izlenim edinemedi iseniz yazarlar için talimatlar (Author instructions) bölümüne bakabilirsiniz.

Bütün bunlardan sonra aklınızda soru işaretleri varsa ve makalenizin o dergide vakit kaybetmesini istemiyorsanız, editöre makalenizin amacından, öneminden ve sonuçlarınızdan kısaca bahseden bir e-posta gönderebilirsiniz. Editör makalenizle ilgilenip ilgilenmediğini belirten bir cevap yazacaktır. Bazen editörler makaleniz için uygun dergi isimleri de önerebiliyor.

Doçentlik için yayın kriterlerinin değişmesi ile makalenizin yayınlandığı derginin Science Citation Index (SCI) ya da Science Citation Index Expanded (SCI-E) ‘da listelenip listelenmemesi önem kazandı. SCI-E’de yaklaşık 7000 dergi var. Bu dergiler arasında makalenizi yayınlayacak bir dergi mutlaka bulacaksınızdır. Bu nedenle SCI ya da SCI-E’de listelenmeyen bir dergiye makalenizi göndermenizi hiç tavsiye etmem. SCI listesinde bir dergi aramak için buraya, SCI-E listesinde aramak için şuraya bakabilirsiniz.

TÜBİTAK’tan bilimsel yayın teşviği almak istiyorsanız göndereceğiniz derginin TÜBİTAK dergi listesine göre hangi sınıfa girdiği önemlidir. TÜBİTAK A sınıfı dergilerde yayınlanan orijinal makaleler için 1200 TL, B sınıfı için 800 TL, C sınıfı için 400 TL veriyor. Bu miktarlar fen bilimleri alanindaki calismalar icin gecerli. eger sosyal bilimler alaninda calisiyorsanin daha sanslisiniz cunku tesvik miktarlari 2 katina cikiyor. Ancak ödül yazar sayısına bölündüğünde kişi başına 100 TL’nin altında bir miktar düşerse TÜBİTAK makale için teşvik ödemiyor. Yani para alabilmek için A sınıfı dergide yayınlanan bir makalede en fazla 12 yazar, B sınıfı için 8 yazar, C sınıfı için 4 yazar olmalı. Bir derginin TÜBİTAK sınıfını öğrenmek için buraya bakabilirsiniz.

 

16 Comments on Dergi seçimi ipuçları

 1. pelin
  05 Mart 2009 at 13:12 (6 sene ago)

  çok teşekkür ederim gayet iyi ve yararlı bilgiler vermişsiniz elinize sağlık

  Cevapla
 2. mehmet akman
  02 Ekim 2009 at 11:41 (5 sene ago)

  Gerçekten çok yararlı bilgi ve linkler vermişsiniz. Pek çok akademisyen bu konularda bilgi sahibi olsa da kısa sürede bu bilgiler elinin altında olmuyor. Teşekkürler güzel bir hizmet.

  Cevapla
 3. Gümüş Funda GÖKÇE
  08 Nisan 2010 at 18:04 (4 sene ago)

  Gerekli bilgileri o kadar net vermişsiniz ki….sizlere gerçekten sonsuz teşekkürlerimi sunarım.Sevgi ve saygılarımla…

  Yrd.Doç.Dr.Gümüş Funda GÖKÇE

  Cevapla
 4. admin
  14 Nisan 2010 at 21:44 (4 sene ago)

  @Pelin

  Yorumuzunu icin tesekkur ederim.

  Cevapla
 5. admin
  14 Nisan 2010 at 21:46 (4 sene ago)

  @Mehmet Akman

  Bilgilerin isinize yaramasina sevindim. Tesekkur ederim.

  Cevapla
 6. admin
  14 Nisan 2010 at 21:47 (4 sene ago)

  @Yrd.Doç.Dr.Gümüş Funda GÖKÇE

  Yazimi okudugunuz icin ben tesekkur ederim. Siz de makale yazma surecinde edindiginiz tecrubeleri burada paylasabilirsiniz. Tesekurler.

  Cevapla
 7. BURCU ALTAN
  06 Mayıs 2010 at 09:54 (4 sene ago)

  çok teşekkürler . verdiğiniz bilgiler çok faydalı oldu. emeğinize sağlık.

  Cevapla
 8. Emre AKADAL
  19 Ocak 2011 at 19:09 (4 sene ago)

  Merhaba

  Ben, İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümü yüksek lisans programı öğrencisiyim.
  Öncelikle verdiğiniz bilgilerin çok faydalı olduğunu gördüm ve bunun için teşekkür ederim.

  Şimdiden ilgim yüksek olduğundan araştırmalar yapıyorum.
  Ancak merak ettiğim bir konu var. Uluslararası bir yayın yapmak için akademik personel olmak gerekli midir? Yoksa bir yüksek lisans öğrencisi, araştırma görevlisi olmasa da yayın yapabilir mi? Yayının gönderildiği dergi, yayını gönderenin ünvanına çok dikkat ediyor mu?

  Şimdiden teşekkürler.
  İyi çalışmalar.

  Cevapla
 9. Editör
  19 Ocak 2011 at 19:50 (4 sene ago)

  @Emre Akadal

  Yayın yapmak için akademik personel olmak gerekmez. Editörler yazıyı gönderenin ünvanından çok içeriğine önem verirler. Ancak alanında tanınan bir hoca ile birlikte yapılan çalışmaların kabul edilme şansı daha yüksektir. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  Cevapla
 10. Murat
  04 Mart 2011 at 23:19 (4 sene ago)

  değerli bilgileriniz için çok teşekkürler. faydalı oldu.
  Dr. Murat Demirtaş

  Cevapla
 11. deniz
  09 Mayıs 2011 at 13:17 (3 sene ago)

  çok teşekkürler, nereden başlamam ve ne yapmam gerektiği gibi soruların cevaplarını alabildim

  Cevapla
 12. nubar
  22 Ekim 2011 at 20:45 (3 sene ago)

  cok tesekkurler. cok iyi yardimci oldunuz.

  Cevapla
 13. sermin
  24 Ekim 2011 at 13:11 (3 sene ago)

  çok yararlı bilgiler vermişsiniz, teşekkürler…
  bir sorum olacak, tübitak bilimsel yayın teşviğinden faydalanmak için onların listesindeki dergilerde yayınlatmanın dışında başka şart var mıdır? tekrar teşekkürler…

  Cevapla
 14. Editör
  27 Ekim 2011 at 19:02 (3 sene ago)

  TÜBİTAK listesindeki dergilerde yazınız çıkınca online başvuruda bulunup yayın teşviğini alabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için http://www.ulakbim.gov.tr/cabim/ubyt/

  Cevapla
 15. ozan
  15 Temmuz 2012 at 16:53 (2 sene ago)

  merhaba
  Tıp da cerrahi bir branştayım ve elimde bir makalem var. Uygun olduğuna inandığım ve yazıyı göndereceğim derginin index açıklamasında SCI-E ve Social sciences citation index yazıyor. Yazımı bu dergiye yollarsam doçentlik kriterlerine uygun olmayan bir dergi seçimi mi olur? Social sciences citation index olmasının ileride cerrahi braşta doçentlik başvurusunda geçerliliği olur mu? Selamlar.

  Cevapla
 16. Kimyager
  07 Kasım 2012 at 14:17 (2 sene ago)

  Yararlı bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler,
  Emeğinize sağlık…

  Cevapla

Leave a Reply